Jak zbudować karmnik dla ptaków ze sklejek?

Nadchodząca zima to trudny czas dla zwierząt, a zwłaszcza ptactwa. Pozostawione same sobie gatunki, które nie odlatują na zimę do słynnych ciepłych krajów narażone są zarówno na wymrożenie jak i wygłodzenie. Jeśli zależy nam na dobru tych latających zwierząt możemy wybudować dla nich specjalne karmniki, które zapewnią im zarówno schronienie jak i pożywienie. W wykonaniu tego typu karmnika pomoże nam laser światłowodowy, który precyzyjnie potnie niezbędne nam elementy drewniane. 

Laser, który rekomendowany jest przy produkcji karmnika 

rekomendowane cięcie sklejki laseremDo wykonania najprostszego, prostokątnego karmnika, który można zarówno zawiesić na drzewie, jak i postawić np. na parapecie będziemy potrzebowali sześciu drewnianych elementów wykonanych ze sklejki. Wykonując tego typu karmnik należy pamiętać o tym, że ogromny wpływ na wytrzymałość jego konstrukcji będą miały drewniane elementy, które powinny posiadać konkretne wymiary. W ich stworzeniu pomoże nam niewątpliwie laser światłowodowy, który gwarantuje bardzo precyzyjne cięcia. Warto przy tym zaznaczyć, że laser ten nie tnie jedynie stosunkowo miękkich, podatnych na nawet ręczną obróbkę materiałów wykonanych z surowców naturalnych (w tym konkretnym wypadku mam na myśli sklejkę wykonaną z cienkich pasm drewna), ale również doskonale radzi sobie z tworzywami sztucznymi (m.in. z plastikiem, akrylem i plexi). Rekomendowane cięcie sklejki laserem sprawi, że otrzymamy drewniane elementy o idealnych kształtach, z których z łatwością wykonamy zaprojektowany przez nas karmnik. Do jego użycia potrzebne będą nam dwie prostokątne sklejki o wymiarach (20x40cm) oraz cztery wąskie, plastikowe sklejki scalające podłoże naszego karmnika z jego zadaszeniem (proponowane wymiary sklejek podtrzymujących: 5x25cm). Jeśli już wytniemy ze sklejek wszystkie wymienione powyżej elementy, musimy raz jeszcze użyć naszego lasera. Na dwóch prostokątnych częściach, które stanowić będą podłoże i zadaszenie karmnika wykonujemy po cztery pięciocentymetrowe nacięcia, przez które wsuniemy końcówki naszych wąskich, podtrzymujących sklejek, które będą filarami karmnika). Pamiętajmy o tym by po tym jak połączymy już ze sobą wszystkie elementy, na końcu skleić również podtrzymujące filary z większymi częściami. 

Tak powstały karmnik możemy zarówno powiesić na drzewie, jak i postawić na naszym parapecie czy balkonie. Najszybciej wykonamy go przy użyciu specjalistycznego lasera, który pozwoli nam na precyzyjne wycięcie wszystkich niezbędnych elementów. Warto przy tym zaznaczyć, że laser ten wycina nie tylko tak podstawowe, proste kształty, ale również znacznie bardziej zaawansowane wzory, w różnych kształtach i o różnych rozmiarach.