Różne typy szkoleń dla psów

Prawdopodobnie każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przeprowadzane są szkolenia, które dotyczą nie tylko ludzi, ale również bardzo często naszych zwierząt domowych. Najczęściej słyszymy o szkoleniach psów, które pod względem charakteru wykazują największe predyspozycje do wyuczenia pewnych zachowań i skorygowania zachowań, które z pewnych względów budziłyby przeciwwskazania opiekunów danego czworonoga.

Szkolenie dla psa towarzysza

szkolenie ptChociaż pewnie większość z nas wie o tym, że różnego typu szkółki prowadzą szkolenia dla psów, pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyróżnić możemy rożne szkolenia psów, które jednocześnie układają charakter danego zwierzęcia. Oczywiście wśród rodzajów szkoleń znajdą się te, które mają pomóc przystosować psa do pracy w służbach takich jak policja czy straż miejska. Wśród szkoleń dla psów znaleźć możemy też oczywiście kursy, które mają na celu wyuczenie naszego pupila odpowiednich zachowań związanych z grzecznym pobytem w domu w czasie nieobecności właściciela. W ofercie szkoleń znajdziemy również takie, które mają na celu właściwe ułożenie psa, który ma pojawiać się na różnego rodzaju wystawach i prezentować odpowiednią postawę, spełniać również aktywności w zakresie różnego rodzaju sztuczek z właścicielem. Jest też szkolenie pt, czyli szkolenie dla psów towarzyszących. Jeśli chodzi o założenia, jakimi kieruje się kurs szkoleniowy dla psa towarzyszącego, to zakłada on, że w ramach kursu zarówno pies, jak i jego właściciel nauczą się ze sobą współpracować, by wspólnie osiągnąć możliwie jak najwyższy poziom posłuszeństwa u psa. Szkolenie to podzielone jest na trzy poziomy, a każdy z poziomów zawiera w sobie inny zestaw komend, które mają nauczyć naszego psa posłuszeństwa, ale również wypracować odpowiednią relację między psem a jego właścicielem. Każdy poziom szkolenia zakończony jest odpowiednim egzaminem, do którego przystępuje pies i jego właściciel. Aby podejść do egzaminu, właściciel psa musi być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce. Certyfikat zaświadczający ukończenie szkolenia z pozytywnym rezultatem egzaminu może być przydatny, kiedy, np. planujemy hodowlę, w której dużą rolę ma odegrać pies poddany tresurze.

Jeśli chodzi o zakres poziomów szkolenia psa towarzyszącego, są one oczywiście zróżnicowane pod względem trudności wykonywanych komend, ale również ich przydatności w codziennej relacji z naszym psem. Jeśli zależy nam na tym, by pies był usłuchany podczas wspólnych spacerów i potrafił odpowiednio zachowywać się niezależnie od tego, czy będzie spacerował na smyczy, czy też bez niej, wystarczający będzie pierwszy poziom szkolenia.